Pazar , Haziran 24 2018
Ana Sayfa / Blog / Psikolojik Destek Alacaklara Öneriler

Psikolojik Destek Alacaklara Öneriler

Psikolojik destek, ekmek gibi, su gibi “doğal” bir ihtiyaç değildir. İnsanlar “gerektiği” durumlarda psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Hal böyle olunca da, “Bu iş nasıl yapılır?”, “Kimden destek almalıyım?”, “Tam olarak ne olacak?” tarzında sorular zihinlere düşüyor.

Öncelikle bir şeyi netleştirmemiz gerekiyor: Psikolojik destek psikoloji profesyonellerince verilen bir hizmettir. Psikoloji profesyonelleri ile kast ettiğim ise psikoloji, psikolojik danışmanlık, psikiyatri, sosyal hizmetler gibi alanlarda eğitim almış meslek erbabıdır. “Ben bu işlere ilgiliyim.”, “İnsanlar dertlerini hep bana anlatır.”, “Psikoloji ile ilgili çok kitap okurum.”, “Ben filanca kursa katıldım.” gibi ifadeler psikolojik destek uzmanlığına işaret etmez. Psikolojik destek uzmanı (psikolojik danışman, psikolog, psikiyatrist, psikoterapist, evlilik terapisti vb.) üniversite bünyesinde lisans, yüksek lisans, doktora gibi eğitimleri tamamlayarak yetkinlik kazanırlar.

Psikolojik desteğin, temelinde psikoloji bilimi yer alır. Bir halı saha maçı sonrası dertleşen iki genç de birbirine psikolojik destek sunmuş olur. Bu çok doğal ve iyi bir şey iken, profesyonel anlamda psikolojik bir destek (psikoterapi, psikolojik danışmalık vb.)  değildir. Çünkü temelinde insani muhabbet var, psikoloji bilimi değil. Sarf ettiğim sözler, asla ve asla insani muhabbeti basite aldığım, veya etkisini değersizleştirdiğim anlamına gelmez. Sadece psikolojik destek hakkında bir çerçeve oluşturmaya çalışıyorum.

Bu kısa girişten sonra, psikolojik destek almayı düşünenlere tavsiyelerimi paylaşabilirim:

  • Öncelikle ihtiyacınızı netleştirmelisiniz. Çünkü her psikoloji profesyoneli her alanda hizmet vermez. Mesela bir psikolog çocuk terapisi desteği sunarken evlilik terapisi yapmayabilir. Veya bir psikiyatrist, kaygı bozukluğu alanında çalışırken madde bağımlılığı alanında çalışmayabilir.
  • Uzman araştırması yaparken etrafınızdaki kişilere sorabilirsiniz. Alacağınız tavsiyeler size ipucu sağlayabilir. Ancak şunu unutmamalısınız ki, psikolojik destek “garantisi verilen” bir hizmet değildir. Yani arkadaşınızın çokça istifade ettiği bir evlilik terapisti size beklediğiniz desteği sunamayabilir. Can sıkıcı bir durum olmakla birlikte psikolojik destek son derece deneysel bir süreçtir.
  • Destek alacağınız uzmanla, mümkünse bir ön görüşme yapın. Ön görüşmeyi telefonla da yapabilirsiniz. İhtiyacınızı, beklentinizi, uzmanın size sunabileceklerini, seans ücretlerini vb. bu ön görüşmede netleştirin.
  • Psikolojik destek alacağınız kişi veya kurumun size mesafe olarak yakın olmasına dikkat edin. İlk etapta olmasa bile zamanla mesafe sizi yorabilir. Bu da terapi sürecine bağlılığınızı zedeler.
  • Terapi sürecinde son derece açık olmaya çalışın. Duygu ve düşüncelerinizi uzmanınızla paylaşın; bunlar uzmanınızla ilgili negatif öğeler taşısa bile. İyi bir uzman, duyduklarından rahatsız olsa bile onları danışanı için kullanmaya çalışır.
  • Psikolojik destekte önemli noktalardan biri de düzenliliktir. Terapi seanslarınızı gelişigüzel veya rastgele bir zamanlamayla değil düzenli bir şekilde (haftada bir, iki haftada bir gibi) gerçekleştirin.
  • Terapi ne kadar hayatınızın merkezinde olursa, etkisi o kadar fazla olur. Seanslarda ele aldığınız konular üzerinde düşünün. Terapistinizin vereceği ödevler olursa onları gerçekleştirin ve sonuçlarını mutlaka değerlendirin.

Siz de psikolojik destek süreciyle ilgili düşüncelerinizi yazının yorum kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Muhabbetle kalınız.

Yusuf BAYALAN

www.terapievi.com

2 yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir