Pazar , Haziran 24 2018
Ana Sayfa / Blog / Psikolog Ücretleri

Psikolog Ücretleri

Psikolog ücretleri meselesini ele almaya çalışacağım yazıma hoş geldiniz. Öncelikle bir şeyin altını çizmeliyim: Yazının başlığı her ne kadar psikolog ücretleri olsa da, ben yazıda genel olarak evlilik terapisti, psikolojik danışman, psikiyatrist gibi psikolojik destek uzmanlarının görüşme ücretlerini kast ediyor olacağım.

Bu yazıyı hazırlamamın iki temel sebebi var:

  1. Psikolojik destek ihtiyacında olan ve psikolog ücretleri ile ilgili araştırma yapanların İstanbul Psikolog sitesine ulaşmalarını sağlamak
  2. Psikolog ücretleri ile ilgili düşüncelerimi okuyucularla paylaşmak

Ben de bir psikolojik destek uzmanı olarak, ücret konusuyla ilgili pek çok farklı tepkiyle karşılaşıyorum. “Her seferinde mi aynı ücreti ödemeliyim?”, “Ben öğrenciyim, indirim olmaz mı?”, “Niye bu kadar pahalı?”, “Parası önemli değil, çözüm olsun yeter ki.” duyduğum cümlelerden bazıları.

Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikolojik destek piyasası her şeyden evvel bir “serbest piyasa”. Bu yüzden, genel bir ücretten bahsetmek mümkün değil. Bu yazıyı oluşturmadan önce kısa bir araştırma yaptığımda, zaten bildiğim bir şeyi bir kez daha gördüm: Psikolog ücretleri son derece değişken bir durum arz ediyor. Kısa bir sorgulamada 100 TL ile 400 TL arasında değişen bir ücretlendirme ile karşılaştım. Peki bu farklılığın sebebi ne olabilir?

Psikolog ücretlerindeki farklılıkları ortaya çıkaran bazı noktaları şöyle maddeleyebilirim:

  • Hizmetin verildiği muhit: Zeytinburnu’nda hizmet veren bir psikolog ile Beşiktaş’ta hizmet veren bir psikoloğun talep edeceği ücret farklı olabilir. Hatta aynı uzmanın iki farklı lokasyonda aldığı ücret bile farklılık arz edebiliyor. Bu farklılığın sebepleri arasında, müşterinin sosyo-ekonomik açıdan farklı oluşu, işletme giderleri gibi genel ticari faktörler yer alabilir.
  • Hizmetin sağlandığı işletmenin yapısı: Psikolojik destek hizmetini farklı işletme yapılarında alabilirsiniz: Kişisel ofis, psikoterapi merkezi, hastane, klinik vb. Her işletmenin de kendine has özellikleri söz konusu olabilir. Mesela işletme sahiplerinin kendilerinin hizmet verdiği bir merkezde ücretler daha düşük olabilirken, uzmanların “personel” olarak çalıştığı bir merkezde ücret daha fazla olabilir.
  • Uzmanın donanımı: Psikoloji eğitimleri ciddi anlamda pahalı eğitimlerdir. Çünkü, psikolojik yarım uzmanı olmak için sadece üniversite eğitimi yeterli olmayabiliyor. Dolayısıyla da, eğitimine ve donanımına fazla para harcayan bir uzman bunu hizmet ücretlerine yansıtabilir. Aynı şekilde, nasıl ki herhangi bir tıbbi alanda akademik kariyerin artışıyla ücretin artışı paralellik arz ediyorsa, psikoloji alanında da benzer bir durumdan bahsedebiliriz.
  • Uzmanın kişisel tercihi: Bazı uzmanlar daha çok para kazanmak isteyebilirler 🙂 Bazıları düşük ücretle çok sayıda danışana ulaşmak isterken bazıları yüksek ücretle az sayıda danışanı hedefliyor olabilir.
  • Talep ettiğiniz hizmetin süresi: Bazı kurumlar, kısa süreli görüşmelerle uzun süreli görüşmelerden farklı ücret talep edebiliyorlar. Mesela tek bir seans ücreti 200 TL olan bir kurum, 10 seanslık randevu düzenlemesinde seans ücreti 170 TL’ye gelecek bir ücret talebinde bulunabilir.

Neresinden bakarsak bakalım, psikolojik destek pek çok kişi için lüks bir hizmet. Ama bu sadece uzman psikolog gibi psikolojik yardım uzmanlarının parayı çok sevmesi ile ilgili değil 🙂 Herhangi bir ticari faaliyet için geçerli olan her şey psikolog ücretleri için de söz konusu olabilir.

Muhabbetle kalın efendim.

Yusuf BAYALAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir